Organik Ama Nasıl? | Orgatek
Organik gübrelemenin yararları, sıvı organik gübre kullanımıyla ürün veriminin toprak zenginliğinin artışı
mikrobiyal gübre, aminoasitli gübre, fulvik asitli gübre, gübre, sıvı organik gübre, hayvansal menşeili gübre, bitkisel menşeili gübre, neden organik gübre, solucan gübresi, Orgatek Gübre, Havsa Orgatek Gübre, Edirne Orgatek Gübre,
6622
post-template-default,single,single-post,postid-6622,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-2.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Organik Ama Nasıl?

Organik Ama Nasıl?

09:47 09 Ağustos in Blog
0 Yorum

Organik gübre? Organik gübreleme?

Zaman, zaman konuşuyoruz. Kullandım diyen oluyor, kullanacağım diyen de. Ama tam olarak anlaşılmış bir konu değil. O kadar çok yeni şeyden söz ediliyor ki;  takip etmek de kolay değil.

Hayvan gübresi desen; danası var, tavuğu var. Bir de solucanı çıktı. Tam onu anlayacakken bir tarafta katısı var, sıvısı var. Olmadı, üstten yaprak gübrelisi, alttan damlamadan kullanılanı var. Bitkiseli, hayvansalı, mikrobiyalı, bakterilisi, mikroorganizmalısı var.

Oksijenli, oksijensiz ortamda yaşayan bakterilisi var. Amino asitlisi, humik, fulviklisi var da var.

ORGANİK GÜBRE

Bitki besin maddelerini bünyesinde organik bileşikler halinde bulunduran, toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını düzelterek bitki besin maddelerinin alınımını kolaylaştıran, canlılara ait atıklardan veya artıklardan oluşturulmuş ve piyasaya arz edilmiş ürünlerdir.   

KATI ORGANOMİNERAL GÜBRELER

Organik muhtevanın ve/veya organik gübrenin bir veya birden fazla birincil, ikincil veya mikro bitki besin maddeleri ile karışımı veya reaksiyonu ile elde edilmiş ürünlerdir.

Azotlu, fosforlu, potaslı olabileceği gibi, azot fosforlu, azot potaslı  olarak İçerisinde ( çeşidine göre )en az % 5 oranda organik madde içeren katı gübrelerdir.

Organik gübrelerin talep görmesiyle piyasaya sürülmüştür. Organik gübre karşılığı değildir. Kimyasal tamamlayıcıdır.

ORGANİK GÜBRE SEÇERKEN, GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞININ 23 ŞUBAT 2018 TARİHLİ TARIMDA KULLANILAN ORGANİK, MİNERAL VE MİKROBİYAL KAYNAKLI GÜBRELERE DAİR YÖNETMELİK MADDELERİNE UYGUN TESCİLLİ OLMASINA,  TAHLİL DEĞERLERİNE, REFERANSLARINA, UYGULAMA KOLAYLIĞI VE DEKAR MALİYETLERİNE ÖZELLİKLE DİKKAT ETMEYİ UNUTMAMALIYIZ.

ORGATEK

media@orgatekgubre.com
No Yorum

Post A Comment